Różnorodność ofert dostępnych na rynku jest dobra przede wszystkim dla konsumenta. Większy wybór pozwala znaleźć usługę idealnie dostosowaną do własnych potrzeb, wymagań i możliwości finansowych. Dominacja jednego podmiotu na rynku prowadzi do ograniczenia tej różnorodności. Właśnie z myślą o klientach, powstała usługa hurtowa Bitstream Access (BSA) działająca w zakresie dostarczania internetu. Dzięki niej setki tysięcy gospodarstw domowych mogą skorzystać z konkurencyjnych ofert operatorów działających na terenie kraju.
Na czym polega Bitstream Access?
Najprościej ujmując, BSA pozwala na użytkowanie istniejącej infrastruktury sieciowej jednego operatora (zazwyczaj mającego duże udziały w rynku) przez innych operatorów. W praktyce więc Bitstream Access udostępnia lokalną pętlę abonencką pozostałym podmiotom poprzez punkty dostępu do usługi (PDU).
Wyróżnia się 4 poziomy BSA. Pierwszy dotyczy PDU zrealizowanych na urządzeniach dostępowych DSLAM; drugi na portach urządzeń ATM; trzeci na węzłach sieci IP; a czwarty w oparciu o RILM w sieci IP, ale wyłączywszy konieczność powstania fizycznego PDU. Te poziomy dotyczą jednak tylko bardziej tradycyjnych rozwiązań w zakresie dostarczania usług internetowych. Wzrost popularności sieci Ethernet, a także technologii światłowodowej wyszczególnił dwa kolejne poziomy dostępu: OLT oraz ETH, czyli – kolejno – PDU realizowane na urządzeniach dostępowych Optical Line Terminal i na węzłach sieci Ethernet.
Zalety regulacji BSA
Fizyczne podłączenie do sieci operatora oferującego Bitstream Access pozwala klientom zmienić usługodawcę w dowolnym momencie. To wyjątkowo wygodna opcja dla konsumentów, ponieważ nie muszą oni dokonywać demontażu kabli w swoim domu czy mieszkaniu. Infrastruktura pozostaje ta sama, zmienia się jedynie operator, umowa i koszty.
BSA ma pozytywny wpływ na konkurencyjność ofert. Abonenci aktualnie korzystający z usług największego dostarczyciela w regionie mogą wybrać pakiet lepiej odpowiadający ich potrzebom przy jednoczesnym zapewnieniu, że mogą wrócić do poprzedniego – albo szukać kolejnego – w dowolnej chwili. Przez to operatorzy, nawet najwięksi, są zmuszeni do rywalizacji rynkowej w zakresie ofert, aby pozyskać, jak najwięcej klientów. W konsekwencji cena usług się zmniejsza, a ich jakość wzrasta.
Z Bitstream Access korzystają też mniejsze, lokalne firmy. Nowych graczy na rynku, zwłaszcza dysponujących jedynie rodzimym kapitałem, często nie stać na budowanie własnej infrastruktury. Bez BSA konkurowanie z największymi podmiotami byłoby wręcz niemożliwe. Dlatego reguluje ją Urząd Komunikacji Elektronicznej, który dba o realizację dostępu do usługi i ceny. Dzięki wprowadzeniu przez UKE Oferty SOR (Super Oferty Ramowej) w ramach umowy BSA uwolnione zostały łącza miedziane oraz światłowodowe.
Współpraca z najlepszymi operatorami w Polsce
RFC osiągnęło status największego operatora integrującego sieci światłowodowe poprzez nawiązanie korzystnej współpracy z liderami na lokalnym rynku. Dotychczas podpisaliśmy umowy z Orange, Inea i Nexera na dzierżawę infrastruktury światłowodowej. W ten sposób znacząco poszerzyliśmy zasięg oferowanych usług o wiele rejonów kraju, zwłaszcza Wielkopolskę, centralną oraz północno-wschodnią Polskę, a także inne gminy w granicach państwa. To daje klientom prawdziwą możliwość wyboru konkurencyjnych pakietów.
Zachęcamy w związku z tym do przyjrzenia się naszej ofercie. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Odpowiedzi na swoje pytania uzyskasz też podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami.